Indický dál s plackami čapatí

Mungový dál s plackami čapátí


Mungo propláchnu a alespoň na 30 minut namočím do čisté vody. Vodu pak sliji a dám vařit do tlakového hrnce s novou vodou asi na 15 minut.
Stejný dál dělám z červené čočky, tu ale vařím v běžném hrnci a nenamáčím.
Mezitím, co se mi mungo vaří. Na pánvi si rozehřeji kousek Ghí, nejlépe to naše z Vysočiny????
Přidám asi lžičku římského kmínu, a čekám až začne malinko praskat, potom přidám prolisované dva stroužky česneku a na špičku nože mleté chilli, a na drobno nakrájený kousek zázvoru. Když mám chuť, tak i na drobno nakrájenou cibuli. Chvilku smažím, aby se chutě propojily.
A nyní je čas na zeleninu, můžete přidat nastrouhanou kořenovou, nakrájenou mrkev na kolečka, hrášek, nakrájená rajčata nebo jakoukoliv jinou, kterou máte rádi, a chviličku společně restuji.
Mezitím se mi uvařilo mungo, má konzistenci řidší kaše nebo takové omáčky, a tak jej vliji k připravené směsi koření. Anebo směs vsypu do hrnce s mungem ????
Osolím dle chuti, nejlépe naší himalájskou solí a přidám asi lžičku kurkumy a mletý koriandr dle chuti. Vařím ještě asi 2-3 minuty, dle konzistence přidám vodu, někdy rostlinou smetanu ????
A samozřejmě trochu citronové šťávy.
Takto připravený dál většinou jíme s plackami čapátí (recept na přípravu je níže), a sladkokyselou zeleninou, kvašenou zeleninou, podušeným listovým špenátem, pokrájenými kousky opečeného tofu nebo tempehu, prostě fantazii se meze nekladou. Samozřejmě pokud nemáte rádi ostrá jídla lze vynechat chilli a zázvor. Na podzim se však tyto kombinace báječně hodí.
A nezapomeňte, že veškeré ingredience – koření, čočku, mungo i mouku ideální na placky koupíte u nás v Nuny….
Vyzkoušejte něco nového... Nebudete litovat????

/potraviny/

Návod k přípavě ČAPÁTÍ: do mísy vysypejte 2 šálky mouky a přidejte špetku soli a přidejte čajovou lžičku oleje. Postupně přidávejte vlažnou vodu tak, aby hnětením vzniklo měkké a pružné těsto. Hotové těsto zakryjte vlhkým hadříkem a nechte 10 minut odpočinout. Poté těsto rozdělte na kuličky velikosti golfového míčku. Na pomoučené pracovní ploše vytvořte z kuličky tenké placky asi 3mm tlusté. Hotové placky opékejte buď na plotně, nebo pánvi s tlustým dnem, většinou na sucho. Čapátí pečete na mírném ohni dozlatova. Poté placku obrátíte a pečete z druhé strany. Po upečení by čapátí měly být suché a ohebné. Upečené placky přikryjeme utěrkou. Nyní mohou být podávány buď samostatně nebo potřené trochou másla či ghí na jedné straně. Čapátí je ideální spolu s masem nebo zeleninovými pokrmy.

Na obrázku může být: 1 person, jídlo
 
 
 
 
 
 
Zpět do obchodu